نیترات موجود در سوسیس و کالباس با سرطان روده مرتبط است.

آژانس ملی امنیت سلامت در فرانسه (ANSES) به تازگی نتیجه یک تحقیق علمی را منتشر کرد که ارتباط بین نیترات های موجود در انواع سوسیس و کالباس ها با سرطان روده را تایید می کند.

نمک های نیتریت نوعی افزودنی هستند که به طور گسترده در گوشت های پخته شده مورد استفاده در تهیه انواع سوسیس ها و ژامبون ها استفاده می شود تا ماندگاری این گوشت های فرآوری شده را افزایش دهد.

پیش از این در سال 2015میلادی نیز گزارشی از سوی سازمان جهانی بهداشت منتشر شده بود که گوشت های فرآوری شده را سرطان زا می دانست و تایید می کرد که افزودن ترکیبات نیترات یا نیتریت به این گوشت ها یا دودی کردن آنها، ممکن است باعث تشکیل مواد شیمیایی بالقوه سرطان زا در بافت گوشت شود.

پارلمان فرانسه نیز در ماه فوریه لایحه ای را تصویب کرد که از تولید کنندگان این محصولات می خواست به تدریج استفاده از نیتریت در گوشت های فرآوری شده را کاهش دهند و دستور داد که درباره خطرات بالقوه مصرف این محصولات برای سلامتی افراد، تحقیق جامعی انجام شود.

یافته‌های این تحقیق، وجود ارتباط بین ابتلا به سرطان روده و قرار گرفتن در معرض نمک‌های نیتریت یا نیترات‌ها، چه از طریق مصرف گوشت فرآوری‌شده و چه آب آشامیدنی شامل این مواد را تایید و اعلام کرد که «هر چه میزان قرار گرفتن در معرض این ترکیبات بیشتر باشد، خطر ابتلای شمار بیشتری از جمعیت به سرطان کولورکتال بیشتر است.»

به همین دلیل به مصرف‌کنندگان توصیه می‌شود که «مصرف انواع محصولات سوسیس و کالباس را به ۱۵۰ گرم در هفته محدود کنند و رژیم غذایی متنوع و متعادلی را که شامل مصرف روزانۀ دست‌کم ۵ نوع میوه و سبزی می‌شود، در پیش بگیرند.»

کمک آنلاین به رومیکا

تومان