درمان سرطان سینه کشف شد!

بر اساس یک مطالعه جدید پزشکی که با استفاده از سلول‌های سرطانی انسان انجام شد، دانشمندان دریافتند که ترکیب طبیعی کاردامونین موجود در ادویه هل می‌تواند پتانسیل درمانی برای سرطان سینه سه گانه منفی داشته باشد. این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که این ترکیب، ژنی را هدف قرار می‌دهد که به سلول‌های سرطانی کمک می‌کند تا از سیستم ایمنی فرار کنند.

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از سرطان‌های سینه، سه‌گانه منفی هستند، به این معنی که گیرنده‌ای برای استروژن یا پروژسترون ندارند و مقادیر اضافی پروتئینی به نام HER2 تولید نمی‌کنند. درمان این تومور‌ها دشوار است، زیرا به درمان‌های مبتنی بر هورمون که برای انواع دیگر سرطان سینه استفاده می‌شود پاسخ نمی‌دهند. آن‌ها همچنین تمایل دارند تهاجمی‌تر باشند و میزان مرگ و میر بالاتری نسبت به سایر سرطان‌های سینه دارند.

دکتر پاتریشیا مندونکا، استادیار و تحلیلگر پژوهشی دانشگاه A&M فلوریدا در تالاهاسی، گفت: ایجاد یک درمان هدفمند برای سرطان سینه سه گانه منفی که همزمان ایمن و موثر نیز باشد، همیشه چالش برانگیز بوده است. به همین دلیل، نیاز اساسی برای بررسی گیاهان دارویی به عنوان روشی جدید برای مبارزه با این سرطان شکل گرفت. وی که نتایج تحقیقات جدید خود را در نشست سالانه انجمن آمریکایی برای آسیب شناسی تحقیقاتی در جریان جلسه زیست شناسی تجربی EB ۲۰۲۲ ارائه می‌کرد، گفت: «این واقعیت که هل برای قرن‌ها به‌عنوان ادویه و اخیراً به‌عنوان یک مکمل استفاده می‌شود، نشان می‌دهد که مصرف آن بی‌خطر بوده و ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد. همین امر انگیزه‌ای شد تا اثرات آن را بر روی سلول‌های سرطانی بسنجیم. تحقیقات ما نشان می‌دهد که کاردامونین پتانسیل بهبود درمان سرطان را بدون عوارض جانبی به اندازه سایر عوامل شیمی‌درمانی دارد.»

برای مطالعه جدید، محققان بررسی کردند که چگونه کاردامونین بر بیان ژن لیگاند مرگ سلولی برنامه ریزی شده 1 (PD-L1) که در سلول‌های تومور یافت می‌شود، تأثیر می‌گذارد. PD-L1 در طول پیشرفت سرطان سینه بیش از حد ترشح می‌شود و نقش مهمی در کمک به سلول‌های سرطان سینه برای فرار از سیستم ایمنی بدن دارد. محققان در این مطالعه از دو رده سلولی سه گانه منفی سرطان سینه که از نظر ژنتیکی متفاوت بودند، استفاده کردند که یکی از زنان با اجداد آمریکایی آفریقایی تبار و دیگری از زنان اروپایی (قفقازی) گرفته شده بود. آن‌ها دریافتند که درمان با کاردامون باعث کاهش وابستگی به درمان‌های معمول در زنده ماندن سلولی در هر دو رده سلولی می‌شود. همچنین ترشح PD-L1 را در رده سلولی قفقازی کاهش داد، اما نه در رده سلولی آمریکایی آفریقایی تبار، که نشان می‌دهد سلول‌های نژاد‌های مختلف ممکن است به دلیل تغییرات ژنتیکی در بین نژادها، واکنش متفاوتی به کاردامونین نشان دهند.

مندونکا گفت: «این اولین مطالعه‌ای است که اثر مهاری هل بر ترشح PD-L1، که با درمان سرطان سینه سه گانه منفی مرتبط است، توصیف می‌کند. این یافته‌ها همچنین می‌تواند به تحقیقات دیگری نیز کمک کند که تفاوت‌هایی را در ریزمحیط تومور بین آمریکایی‌های آفریقایی و غیر آفریقایی نشان داده‌اند.» محققان هشدار می‌دهند که این تحقیق هنوز در حال سپری کردن بررسی‌های آزمایشگاهی خود است. آن‌ها قصد دارند مطالعات بیشتری را بر روی سلول‌ها و حیوانات انجام دهند تا کارایی این ترکیب را قبل از آزمایش روی افراد تایید کنند. آن‌ها همچنین می‌خواهند مکانیسم‌های دیگری را که ممکن است در خواص ضد سرطانی هل دخیل باشد، کشف کنند.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان