هیدروژلی که می‌تواند از پیشروی سرطان جلوگیری کند

پژوهشگران آمریکایی، نوعی هیدروژل ابداع کرده‌اند که می‌تواند از پیشروی سرطان و متاستاز آن جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پس از جراحی برای برداشتن تومورها، برخی از سلول‌های سرطانی می‌توانند در جایی باقی بمانند تا دوباره رشد کنند یا به قسمت جدیدی از بدن بروند. پژوهشگران “دانشگاه ویسکانسین- مدیسن” (UW–Madison)، نوعی هیدروژل ساخته‌اند که پس از جراحی می‌توان از آن برای جلوگیری از رشد مجدد تومور یا کند کردن روند پیشروی آن استفاده کرد.

این هیدروژل با آزاد کردن دو ترکیب انتخاب‌شده، به جلوگیری از بازگشت سرطان پس از جراحی می‌پردازد. نخستین ترکیب، دارویی به نام “پکسیدارتینیب” (Pexidartinib) است که در حال حاضر برای مهار “ماکروفاژهای مرتبط با تومور” (TAMs) استفاده می‌شود. ماکروفاژهای مرتبط با تومور، سلول‌های ایمنی هستند که به دلایل نامشخص، طرف‌های مقابل خود را تغییر داده‌اند. بدین ترتیب، مهار آنها می‌تواند پیشروی یا رشد مجدد سرطان را کند سازد.

ترکیب دوم، از پادتن‌های “PD-1” تشکیل شده است که به آموزش دادن سلول‌های T برای شناسایی سلول‌های سرطانی و حمله به آنها کمک می‌کنند. این پادتن‌ها برای ثبات یافتن، به پلاکت‌ها متصل می‌شوند.

این دو ترکیب به همراه هم از تشکیل شدن یک ریزمحیط مساعد برای پیشروی سرطان جلوگیری می‌کنند و سیستم ایمنی بدن را یاری می‌دهند تا سلول‌های سرطانی باقیمانده پس از جراحی را پاکسازی کند. هیدروژل به گونه ای طراحی شده است که پس از اتمام کار، به طور ایمن در بدن تجزیه شود.

پژوهشگران این هیدروژل را در موش‌های مبتلا به انواع گوناگون سرطان از جمله سرطان روده بزرگ، ملانوما، سارکوم و سرطان پستان سه‌گانه منفی آزمایش کردند. هیدروژل به طور قابل توجهی توانست بازگشت و متاستاز سرطان را کاهش دهد و میزان بقای موش‌ها را بالا ببرد. همه حیوانات گروه کنترل‌شده در عرض ۳۶ روز تسلیم شدند؛ در حالی که میزان بقا برای موش‌های تحت درمان بسته به نوع سرطان آنها، بین ۵۰ تا ۶۶ درصد بود.

همچنین، کاربرد موضعی هیدروژل به جلوگیری از عوارض جانبی که در صورت دارورسانی ایجاد می‌شوند، کمک می‌کند. بدین ترتیب، هیچ عارضه جانبی عمده‌ای در موش‌های مورد بررسی مشاهده نشد.

به گفته پژوهشگران، نکته مهم این است که برخی از سرطان‌ها معمولا به خوبی به ایمنی‌درمانی پاسخ نمی‌دهند و مستعد متاستاز هستند. بنابراین، اثربخشی درمان با هیدروژل می‌تواند دلگرم‌کننده باشد.

“کوانیین هو” (Quanyin Hu)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما واقعا خوشحالیم که می‌بینیم این راهبرد می‌تواند علیه بسیاری از انواع گوناگون تومور، کارآمد باشد و بیشتر خوشحالیم که می‌بینیم این درمان می‌تواند متاستاز تومور را مهار کند.

پژوهشگران قصد دارند آزمایش‌های حیوانی بیشتری را انجام دهند تا هیدروژل را برای آزمایش‌های انسانی آماده کنند.

این پژوهش، در مجله “Nature Communications” به چاپ رسید.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان