بهترین راهکار مبارزه با سرطان

دکتر رویا زندیان با بیان اینکه سرطان پایان زندگی نیست، اظهار کرد: در عصر امروز فرهنگ سازی اجتماعی برای آشنایی با علل ایجاد کننده سرطان و علائم بیماری و شناسایی زنگ خطرها برای مراجعه زودهنگام از ضروریات است، زیرا اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود با پیگیری به موقع قابل درمان است.

وی با بیان اینکه سرطان سینه در خانم ها و نیز پروستات در آقایان شایع ترین سرطان ها در جهان و ایران هستند، افزود: سرطانهای گوارشی و ریه و پوست هم با شیوع روزافزون مواجه می باشند.

زندیان در خصوص سرطان سینه بعنوان مهمترین نوع سرطان در خانم ها، گفت: خوشبختانه با توجه به پیشرفت هایی که امروزه در درمان های آنکولوژی اتفاق افتاده می توان به علاج و درمان این بیماری امیدوار بود.

وی گفت: غربالگری سرطان سینه در تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار موثر است و انجام معاینه شخصی توسط خود بانوان به صورت ماهیانه و مراجعه به پزشک در صورت لمس توده و یا مشاهده هر نکته مشکوک و نیز انجام ماموگرافی برای خانم های بالای ۴۰ سال هردو سال یکبار از روشهای غربالگری این نوع از سرطان است.

این متخصص رادیو آنکلوژی در ادامه با بیان اینکه علائم و نشانه های بروز سرطان بستگی به عضو درگیر دارد، در خصوص علائم برخی سرطان ها عنوان کرد: در مورد سرطان گوارش می توان کاهش شدید ‌و بدون دلیل وزن، بی اشتهایی، دردهای شکمی، تهوع و استفراغ، در خصوص سرطان مری گیرکردن غذا و مایعات در زمان بلعیدن و در مورد سرطان ریه احساس تنگی نفس، سرفه و خلط خونی و دردهای قفسه سینه را بعنوان مهمترین علائم نام برد.

زنیان افزود: درمورد علائم سرطان مثانه نیز می توان به خونریزی ادراری، دردهای شکمی و سوزش ادرار و در مورد سرطان انتهای روده(رکتوم) به یبوست های شدید و خونریزی در هنگام دفع مدفوع اشاره کرد.

وی با بیان اینکه جراحی، شیمی درمان و پرتودرمانی سه روش اصلی درمان سرطان هستند که ترتیب انجام آنها با توجه به نوع سرطان تعیین می شود، گفت:شیمی درمانی به معنی تزریق داروهایی شیمایی از طریق سرم و در بعضی موارد به صورت خوردن قرص های خوراکی می باشد و فقط بعضی از این داروها موجب ریزش مو می شوند. پرتودرمانی نیز به معنی از بین بردن سلول های سرطانی از طریق اشعه است که از طریق دستگاه های شتاب دهنده و بسیار پیشرفته انجام می شود.

وی به روش های پیشگیری از سرطان هم اشاره کرد و گفت: این روش ها شامل رژیم غذایی پرمیوه و سبزیجات فراوان، ورزش، پرهیز از مصرف سیگار و قلیان (به عنوان مادر سرطانها)، پرهیز از مصرف غذاهای فرآوری شده و نیز استفاده از کرم ضد آفتاب خصوصا در ساعاتی که شدت نور خورشید بیشتر است، می باشد.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان