تشخیص سرطان پروستات با یک سونوگرافی جدید!

یک روش جدید سونوگرافی تقریباً به اندازه روش استفاده از اسکن ام‌آرآی(MRI) در شناسایی سرطان‌های پروستات که نیاز به درمان بالینی فوری دارند، مؤثر است.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، محققان بریتانیایی نشان داده‌اند که نوع جدیدی از اسکن فراصوت(سونوگرافی) می‌تواند سرطان پروستات را با دقتی برابر با “تصویربرداری رزونانس مغناطیسی”(MRI) که پرهزینه و زمان‌بر است، تشخیص دهد.

این روش به پزشکان راه آسان‌تری برای آزمایش سریع بیماران برای تشخیص سرطان پروستات که بسیار دارای اهمیت است، ارائه می‌دهد.

سرطان پروستات شایع‌ترین سرطانی است که در مردان ظاهر می‌شود. این سرطان یک سرطان با رشد آهسته است و تخمین زده می‌شود که از هر پنج مرد، یک نفر با نوعی سرطان بدون علامت در پروستات خود می‌میرد.

تشخیص سرطان پروستات می‌تواند دشوار باشد. به طور کلی اولین روش تشخیصی، معاینه دیجیتالی رکتوم برای شناسایی فیزیکی هرگونه ناهنجاری در پروستات است. ابزار دیگری که پزشکان در دسترس دارند، آزمایش خون است که با آن سطح PSA را که یک نشانگر زیستی است که می‌تواند وجود سرطان پروستات را نشان دهد، بررسی می‌کنند.

مشکل آزمایش خون و شناسایی PSA این است که اغلب تنها می‌تواند سیگنال‌های سرطان پروستات را در مراحل اولیه دریافت کند که این امر منجر به درمان غیرضروری و اضطراب در بیماران می‌شود.

اما تصویربرداری ام‌آرآی موثرترین ابزار فعلی برای ارزیابی بالینی سرطان پروستات است. این اسکن‌ها می‌توانند تشخیص دهند که آیا سرطان نیاز به درمان فوری بالینی دارد یا باید فعلا به حال خود رها شود.

“هاشم احمد” نویسنده اصلی این مطالعه جدید توضیح داد: اسکن ام‌آرآی یکی از آزمایش‌هایی است که ما برای تشخیص سرطان پروستات از آن استفاده می‌کنیم. اگرچه این اسکن‌ها گران هستند، اما انجام آن تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد و به راحتی در دسترس همه نیست. همانطور که رسیدگی به بیماران مبتلا به سرطان در پی همه‌گیری کووید-۱۹ انباشته می‌شود، نیاز واقعی به یافتن آزمایش‌های کارآمدتر و ارزان‌تر برای تشخیص سرطان پروستات احساس می‌شود.

این روش جدید توسعه یافته برای بررسی سرطان پروستات، “سونوگرافی چندپارامتری”(mpUSS) نام دارد. در این آزمایش از کاوشگری استفاده می‌شود که در رکتوم فرد قرار داده می‌شود تا از پروستات از طریق انواع تکنیک‌های فراصوت تصویربرداری کند.

این مطالعه جدید که در مجله “لنست آنکولوژی”(Lancet Oncology) منتشر شده است، نتایج اولین کارآزمایی در مقیاس بزرگ را گزارش کرده است که کارایی این آزمایش سونوگرافی را تأیید می‌کند.

این کارآزمایی، چند صد مرد در معرض خطر بالای سرطان پروستات را شامل می‌شد و هر یک از شرکت‌کنندگان با تصویربرداری MRI و mpUSS و همچنین نمونه‌برداری‌های بعدی برای تأیید شدت سرطان‌های شناسایی شده، مورد آزمایش قرار گرفتند.

یافته‌ها نشان می‌دهد که این روش جدید سونوگرافی تقریباً به اندازه MRI در تشخیص موارد بالینی مهم سرطان پروستات مؤثر است و فقط ۴.۳ درصد موارد کمتری را در مقایسه با MRI شناسایی کرده است. اما در مقابل، این روش، سرطان‌های پروستات با حجم کم را نیز تشخیص داد که اسکن‌های MRI اغلب آنها را از قلم می‌اندازند.

محققان نتیجه گرفتند که روش “mpUSS” می‌تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی جایگزین موثر برای MRI استفاده شود. این یافته بسیار مهم است، زیرا این روش، ارزان‌تر، سریع‌تر و بسیار فراگیرتر و در دسترس‌تر از MRI ​​است.

“احمد” گفت: مطالعه ما اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد نوع خاصی از اسکن فراصوت می‌تواند به عنوان یک آزمایش بالقوه برای تشخیص موارد بالینی مهم سرطان پروستات استفاده شود.

وی افزود: ما معتقدیم که این آزمایش می‌تواند در محیط‌های فقیر و متوسط ​​که دسترسی به تجهیزات گران‌قیمت MRI در آنها دشوار است و موارد سرطان پروستات نیز در آنها در حال افزایش است، استفاده شود.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان