۶ گیاهی که شما را در پیشگیری از سرطان بیمه می کنند

امروزه در کشورمان شاهد افزایش روز افزون انواع سرطان ها در کلیه اقشار جامعه هستیم که این زنگ خطری بسیار حیاتی و جدی برای تغییر در سبک زندگی جامعه است اما تحقیقات زیادی بر روی گیاهان دارویی انجام شده و نتیجه ضدسرطانی بودن آنها را به اثبات رسانده است.

دکتر نصیر دهقان پزشک و پژوهشگر طب سنتی گفت: امروزه در کشورمان شاهد افزایش روز افزون انواع سرطان ها در کلیه اقشار جامعه هستیم که این زنگ خطری بسیار حیاتی و جدی برای تغییر در سبک زندگی جامعه می باشد. در تعریف بیماری سرطان می توان گفت که در این بیماری، سلول ها در یک عضو و یا ارگانی از بدن دچارجهش ژنتیکی می گردند و تکثیر آن ها از کنترل خارج می شود و یا حتی ممکن است درقسمت های دیگری از بدن پخش گردند.

وی افزود: تقریباً همه سلول های سرطانی رشد سریعی دارد اما درمان آن به نوع سرطان، مرحله بیماری و قسمتی از بدن که درگیر بیماری است، ارتباط پیدا می کند؛ برخی از انواع سرطان ها تنها از طریق شیمی درمانی و انواعی دیگر به درمان ترکیبی جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا هر دو نیاز پیدا می کنند. در این زمینه محققان بر روی گیاهان زیادی مطالعه کرده و تاثیر آن ها را بر روی جلوگیری و در واقع پیشگیری از ایجاد سرطان بررسی کرده اند. حتی محققان امیدوارند که بتوانند ازگیاهان برای درمان سرطان بیشتر از گذشته بهره بگیرند.

دهقان با اشاره به گیاهانی که در پیشگیری از سرطان موثر هستند گفت: در ابتدا باید به گیاه نام آشنای چای سبز اشاره کرد که مشاهده شده می تواند در پیشگیری از انواع سرطان های سینه، معده و پوست تاثیر گذار باشد.

مورد بعدی، سیرخوراکی است که این گیاه با بروز سرطان گوارشی مقابله می کند.

هم چنین مصرف سیر درحفظ سلامت دستگاه قلب و عروق نیز نقش دارد. ، همچنین عصاره دانه انگور که نتایج آزمایش های بالینی متعدد نشان می دهد عصاره دانه انگور میتواند با سرطان سینه، معده، روده بزرگ، پروستات و ریه مقابله کند.

وی به نتیجه تحقیقات بر روی گیاه رازیانه اشاره کرد و گفت: نتیجه تحقیقات در سال‌های اخیر نشان می دهد که خوردن رازیانه می‌تواند تا حد زیادی از ابتلاء به بیماری سرطان جلوگیری کند. رازیانه گیاهی پاییزی است اما در سایر فصول سال نیز می‌توان آنرا به صورت چای مصرف کرد.

این گیاه سرشار ازویتامین ث، کلسیم، پتاسیم و فیبر است و روی استحکام استخوان‌ها نیز اثر مثبتی دارد. اما مهمترین تاثیر رازیانه افزایش شیر مادران و همچنین جلوگیری از ابتلاء به سرطان سینه است. این گیاه دارای مقادیری استروژن است و به همین دلیل برای جلوگیری از ابتلاء به سرطان سینه و همچنین جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی نیز بسیار مفید است. البته نکته مهم این است که خوردن این گیاه در زمان بارداری منع شده و درافرادی که دارای غلظت خون بالایی هستند بهتر است که از مصرف این گیاه پرهیزنمایند.

هم چنین گیاه آلوورا از بروز سرطان پیشگیری و با آن مقابله می‌کند. نتایج یک پژوهش در کشور ژاپن نشان می‌دهد مصرف آلوورا تعداد سلول‌های سرطانی را در ناحیه‌ی کبد کاهش می‌دهد.از جمله گیاهان موثر دیگر در پیشگیری از بروز سرطان می توان به دارچین، میخک، گشنیز، هل، زیره سیاه و زعفران اشاره کرد. نکته دیگر این است که نتیجه تحقیقات متعدد نشان می دهد برخی از گیاهان در درمان سرطان موثر است. از جملهاین موارد می توان به گیاه مارچوبه اشاره کرد.

این پژوهشگر طب سنتی تصریح کرد: مجله اخبارسرطان مقاله‌ای درباره اثرات مفید مارچوبه برای درمان سرطان به چاپ رساند. در واقع مشاهده شده که مارچوبه مهمترین گیاه در درمان سرطان‌های مختلف است. پس از آن بود که موسسات زیادی در سطح دنیا به سمت تحقیقات در مورد اثرات مارچوبه بر روی سرطان رفتند. برخی معتقدند که این گیاه اثر معجزه آسایی بر توقف رشد سلول‌های سرطانی دربدن بیماران دارد.

وی خاطرنشان کرد: در انتها یادآوری چندین نکته تکراری ولی بسیار مهم، الزامی به نظر می رسد؛

نکته اول این که از مردم خواستاریم که مصرف میوه، سبزی و غلات سبوس دار خود را افزایش دهند. مصرف گوشت قرمز، مواد غذایی پرچرب حیوانی، غلات و شکر تصفیه نشده را کم و کمتر نمایند. انجام ورزش روزانه و حداقل ٣٠ دقیقه پیاده روی برای سلامت بدن یک قانون اساسی است.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که باید این فرهنگ به خوبی در کشور ما جا بیفتد که خانم ها و آقایان، طبق نظر پزشک مربوطه به طور مرتب و طبق پرتکل پیشگیری و چکاپ انواع سرطان ها مورد معاینه، ارزیابی و آزمایش قرار گیرند؛

و در آخر هم مثل همیشه می گوییم که به خاطر خود و عزیزانتان که به شما اتکا می کنند، تصمیم بگیرید تا از مصرف دخانیات پرهیز کنید تا بتوانید بر طول و عرض زندگی خود بیافزایید.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان