علائم سرطان معده که از آن بی خبر بودید

حمیدرضا دهقان منشادی،متخصص رادیوانکولوژی  درباره‌ «علل سرطان معده و علائم آن»،اظهار داشت:علائم اولیه ابتلا به این سرطان مشابه بسیاری از بیماری‌های معده، درد شکمی، کاهش وزن، عدم تمایل به غذا خوردن و سوابق بیماری‌های شکمی مانند نفخ و ناراحتی گوارشی و حتی زخم معده است. 

وی افزود:بسیاری از بیماران به دلیل اینکه علائم سرطان معده مشابه سایر بیماری‌های معده است چندان آن را جدی نمی‌گیرند و در زمان مناسب به پزشک مراجعه نمی‌کنند. 

این متخصص رادیوانکولوژی با اشاره به اینکه دلیل بسیاری از بیماری‌های معده از جمله سرطان معده عفونت با هلیکوباکتر است، گفت: بر اساس برخی از بررسی‌های انجام گرفته بیش از ۷۰ درصد مردم ایران آزمایش هلیکوباکتر در آنها مثبت است؛ این باکتری از مسیر آب و دستگاه گوارش منتقل می شوند و سطح بهداشت پایین از دلایل بروز آن است. 

 دهقان منشادی ادامه داد: وراثت نیز می‌تواند از دلایل ابتلا به سرطان معده باشند و افرادی که در خانواده و خویشاوندان نزدیک خود سابقه ابتلا به این بیماری را دارند باید نسبت به انجام غربالگری در زمان مناسب حساس باشند. 

به گفته وی در ایران سرطان معده یکی از شایعترین سرطان‌هاست و در استان‌هایی در شمال غرب کشور از جمله اردبیل و آذربایجان حتی میزان ابتلا به سرطان معده از سرطان ریه هم بیشتر است

وی یادآور شد:‌این در حالی بوده که سرطان معده در بسیاری از کشورهای دنیا جزو چهارمین و پنجمین سرطان شایع محسوب می‌شود ولی در برخی از استان‌های ما اولین سرطان گوارشی و دومین سرطان به طور مثال در زنان بعد از سرطان پستان است. 

این متخصص رادیو آنکلوژی خاطرنشان کرد: اولین اقدام تشخیصی برای شناسایی سرطان معده انجام آندوسکوپی است و اگر شک بر وجود تومور گرفته شود حتما نمونه برداری صورت می‌گیرد و اگر از این طریق تومور معده تشخیص داده شد سی تی اسکن و پت اسکن نیز انجام می‌گیرد تا مرحله و گرید بیماری مشخص شود. لاپاراسکوپی تشخیصی نیز در مرحله بندی تومور و شناسایی میزان رشد آن حائز اهمیت است. 

وی با تاکید بر اینکه در نظر گرفتن پنل درست درمانی در کمک به بیمار بسیار حائز اهمیت است،گفت: قدم اول در درمان سرطان معده این است که بدانیم سرطان در کدام مرحله قرار دارد. 

منشادی گفت:در صورتی که سرطان در مرحله اول قرار داشته باشد درمان با جراحی شروع و پایان می‌یابد ولی در صورتی که سرطان در مرحله دوم و سوم باشد ابتدا شیمی درمانی شروع و سپس جراحی انجام می‌گیرد و حتی گاهی پس از آن نیز دوباره شیمی درمانی و در صورت نیاز رادیوتراپی انجام می‌شود.

این متخصص رادیوانکولوژی خاطرنشان کرد:اگر سرطان در مرحله ۴ و یا متاستاز باشند درمان فقط با شیمی درمانی و با هدف کنترل بیماری انجام می‌گیرد و عمل جراحی چندان کمک‌کننده نیست. 

وی درباره «میزان مرگ و میر افراد در اثر ابتلا به این سرطان»،گفت: متاسفانه میزان مرگ و میر افراد در صورت ابتلا به بیماری سرطان بالاست و بیشترین مرگ و میر را بعد از ابتلا به تومور ریه دارد؛البته تشخیص به موقع و به هنگام بیماری در درمان موفقیت آمیز آن بسیار حائز اهمیت است.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان