درمان سرطان با یک گیاه گرمسیری!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ اسپوتنیک نوشت، دانشمندان دانشگاه ملی تحقیقاتی فناوری MISIS به عنوان بخشی از یک تیم بین المللی ماده جدیدی با خواص ضدباکتریایی و ضد سرطانی منحصر به فرد را سنتز کردند. به گفته‌ی نویسندگان، آینده و چشم انداز وسیعی برای کاربرد این ماده در زیست پزشکی وجود دارد.

محققین دانشگاه ملی تحقیقات فناوری MISIS یک فناوری برای به دست آوردن نانو میله‌های اکسید روی را توسعه داده اند. ویژگی منحصر به فرد این ماده غیرسمی بودن، فعالیت فوتوکاتالیستی بالا و خواص آنتی اکسیدانی آن است.

دانشمندان فعالیت این ماده را در برابر باکتری‌های بیماری زا مختلف مانند باکتری استافیلوکوک گرم مثبت آزمایش کردند. آن‌ها همچنین فعالیت ضد سرطانی نانومیله‌های سنتر شده را با کمک تست‌های رنگ سنجی برای ارزیابی فعالیت متابولیک سلول‌ها مورد مطالعه قرار دادند.

برای ایجاد یک ماده جدید، محققین از ترکیب فیتوشیمیایی (گیاه شیمی) به دست آمده از عصاره برگ‌های مانیلکارا (Manilkara littoralis) گیاهی از خانواده (Sapotaceae) رایج در جنگل‌های استوایی استفاده کردند. مانیلکارا یک درخت بزرگ همیشه سبز یا برگ ریز با آب شیری رنگ و گاهی اوقات درختچه است و در مجموع حدود ۷۰ گونه از آن وجود دارد.

یوگنی کالسنیکوف مهندس گروه نانوسیستم‌های کاربردی و مواد با دمای بالا دانشگاه ملی تحقیقاتی فناوری MISIS بیان داشت: بسیاری از روش‌های مورد استفاده برای سنتز چنین ناتو موادی پرهزینه هستند یا شامل استفاده از مواد سمی است که بر انسان و محیط زیست تاثیر منفی می‌گذارند. ما سنتز “سبز” را با استفاده از مواد ارزان قیمت و سازگار با محیط زیست اعمال کرده ایم.

برای تهیه عصاره، دانشمندان برگ‌های جوان M. littoralis را از جنگل‌های استوایی جزایر آندامان و نیکوبار هند جمع آوری کردند. سپس برگ‌های شسته، خشک و آسیاب شده و عصاره آن‌ها در دمای ۸۰ درجه سانتی گراد تهیه شد.

یوگنی کالسنیکوف خاطر نشان کرد: ما از این عصاره به عنوان تثبیت کننده در سنتز نانومیله‌های اکسید روی استفاده کردیم، جایی که به عنوان یک عامل اکسیداسیون و کاهش در تجزیه استات عمل کرد. در نتیجه ما موفق شدیم یک راه جایگزین برای به دست آوردن دارو‌های ضد سرطان و ضد باکتری ایجاد کنیم.

به عقیده او، در آینده دانشمندان دانشگاه ملی تحقیقات فناوری MISIS در چارچوب برنامه “اولویت ۲۰۳۰” قصد دارند یک روش “سبز” برای سنتز نانو مواد برای کاربرد‌های زیست پزشکی توسعه دهند و فهرست مواد به دست آمده را از نظر ترکیب، ساختار و ریخت شناسی یا مورفولوژی گسترش دهند.

فناوری‌های سنتز جدید به طور قابل توجهی کاربرد مواد سنتز شده را افزایش می‌دهند و در عین حال ایمنی آن‌ها را برای انسان و محیط زیست حفظ می‌کنند.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان