تاثیر کرونا بر روی افراد مبتلا به سرطان

برای یک مرد ۶۱ ساله مبتلا به مرحله خطرناک سرطان لنفوم، ابتلا به کرونا، ممکن است یک شانس خوب باشد.

مطالعه موردی اخیر که در مجله بریتانیایی هماتولوژی منتشر شد، گزارش داد که این مرد به این بیماری مبتلا شده بود و با تومور‌هایی در سراسر بدنش، مبارزه می‌کرد، مدتی قبل از ابتلای او به کرونا، که او را به مدت ۱۱ روز در بیمارستان بستری کرد، وقتی بیماری تنفسی او برطرف شد، به خانه رفت. حدود چهار ماه بعد، تومور‌های او نیز درمان شده بودند.

به گفته دکتر جاناتان فریدبرگ، از مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، مشخص شده است که گاهی اوقات لنفوم به خودی خود از بین می‌رود. با این حال، نویسندگان این گزارش می‌گویند، برخی از پاسخ‌های سیستم ایمنی در پس چگونگی جهش پاتوژن کرونا در بدن نشان می‌دهد که می‌تواند به از بین بردن سایر سلول‌های ناخواسته نیز کمک کند.

دکتر فریدبرگ به فوربس گفت: “ما نمی‌توانیم به شکل  ۱۰۰ ٪ مطمئن باشیم. برای بسیاری از انواع لنفوم، رگرسیون و بهبودی خود به خودی به خوبی توصیف شده است. برای یک نوع لنفوم، سرطان در ۲۵ درصد مواقع خود به خود از بین می‌رود، اما در این مورد، لنفوم تهاجمی‌تر بود و پس‌رفت‌ها و بهبودی‌های خودبخودی نادرتر است. در این مورد بسیار تعجب آور و مطمئناً جالب است.

در حالی که این یک موضوع نادر است، برخی از موارد سرطان‌های لاعلاج ظاهراً به دنبال برخی بیماری‌های ویروسی ناپدید شده اند، این گزارش فرآیندی را توصیف می‌کند که طی آن واکنش ایمنی منحصربه‌فرد خود بدن به کرونا،   می‌تواند اثرات گسترده‌تری در سراسر بدن داشته باشد.  به اصطلاح “طوفان” سیتوکین‌ها – پروتئین‌هایی که مسئول هدایت ارتش سلول‌های T و آنتی بادی‌های شما هستند – شاید فقط تقویتی باشد که برای مقابله با سرطان لازم است.

دکتر فریدبرگ می‌گوید:”این پاسخ عظیم سیتوکین [به COVID-۱۹]می‌تواند ایمنی غیراختصاصی دیگر را ایجاد کند و منجر به تب و بسیاری از علائم ناخوشایند مرتبط با بیماری شود.  این استرس باعث سطوح بسیار بالایی از سیتوکین‌ها می‌شود که ممکن است تأثیر مستقیمی بر سرطان‌ها داشته باشد.  فریدبرگ گفت.

فریدبرگ اشاره کرد که لنفوم یک سرطان سیستم ایمنی است و معمولاً با ایمونوتراپی درمان می‌شود. فریدبرگ پیشنهاد کرد که یافته‌های کرونا می‌تواند در‌ها را برای تحقیق در مورد درمان سرطان باز کند. او گفت: “ما در ابتدای درک این موضوع هستیم که چگونه پاسخ ایمنی به ویروس‌ها می‌تواند خواص ضد سرطانی داشته باشد. “

با این حال، اکثریت قریب به اتفاق بیماران سرطانی دلیلی برای ترس از کرونا دارند، که تلفات زیادی بر بیماران وارد کرده است  و نه تنها به این دلیل که آن‌ها نقص ایمنی دارند.  در اوج‌های مختلف همه‌گیری،  بیمارستان‌های تحت فشار مجبور شده‌اند بیماران سرطانی را که نیاز به درمان دارند از محیط درمان دور کنند.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان