شیوع گسترده اومیکرون در انگلیس/ تاثیرات منفی بحران کرونا بر روند مبارزه با سرطان در اروپا

مقامات بلند پایه انگلیس درباره شیوع گسترده اومیکرون در این کشور هشدار داده و اقدامات جدی برای مهار آن را در دستور کار قرار داده اند و نتیجه گزارش اخیر نهادهای اروپایی نشان می‌دهد که کرونا شکست‌های گسترده در روند مبارزه با سرطان را به دنبال داشته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه “تاگس شاو” آلمان، “بوریس جانسون”، نخست وزیر انگلیس برای مقابله با گسترش سویه جدید کرونا موسوم به اومیکرون که مرتبا در این کشور در حال گسترش است اقدامات حمایتی در برابر این ویروس را تشدید می کند.

پیام تلویزیونی “جانسون” به شهروندان

وی شب گذشته در یک پیام ویدئوی خطاب به ملت در ابتدا دستاوردهای کشور در مقابله با کرونا را ستود.

وی اظهار داشت: بریتانیا اولین کشور در دنیا است که واکسیناسیون را انجام داده است. ما سریعترین واکسیناسیون را در دنیا انجام دادیم و سریع ترین برنامه برای واکسیناسیون مرحله سوم را داریم.

جانسون در عین حال خطاب به ملت گفت: من امشب باید با شما صحبت کنم چرا که ما در شرایط اضطراری در مبارزه با سویه جدید اومیکرون قرار داریم.

موارد آلودگی به سویه جدید اومیکرون در انگلیس به بیش از 3100 مورد رسیده است و بر اساس اطلاعات کارشناسان آمار واقعی بسیار بالاتر از این حد است. بر اساس اطلاعات رسمی، موارد آلودگی به اومیکرون هر دو تا 3 روز دو برابر می شود.

جانسون در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: هیچ کس نباید در این باره تردید داشته باشد که موج جدید اومیکرون در راه است. وی از برنامه های دولت برای تسریع روند واکسیناسیون تقویتی و ارائه کمک به اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی در این راستا خبر داده و گفت: در انگلیس باید برای تمام بزرگسالانی که از دومین دوز واکسیناسیون آن ها حداقل 3 ماه گذشته است تا پایان ژانویه فرصتی برای دریافت دوز تقویتی ایجاد شود.

وی از برنامه های دولت برای تسریع روند واکسیناسیون مرحله سوم با کمک ارتش خبر داد.

این سخنان جانسون در حالی اظهار شد که وی در حال حاضر متهم به نقض قواعد کرونایی است و اعتبار وی در سایه این اتهامات به شدت کاهش پیدا کرده است.

در حالی که انتقادها به نخست وزیر انگلیس بعد از افشای ویدئویی ضد قواعد کرونایی در داونینگ استریت همچنان ادامه داشت، رسانه‌های انگلیسی عکس تازه‌ای را مبنی بر نقض محدودیت‌های کرونایی از طرف نخست وزیر افشا کرده‌اند.

افشای یک عکس مبنی بر برگزاری یک مسابقه کریسمسی در دوران قرنطینه در دفتر نخست وزیری با حضور جانسون فشارها بر وی را افزایش می دهد.

روزنامه “ساندی میرر” تصویری را منتشر کرده است که نشان می دهد بوریس جانسون در کنار همکارانش در یک مسابقه آنلاین در دفتر نخست وزیری شرکت کرده است.

مسئله اینجاست که در آن زمان محدودیت های شدید کرونایی در انگلیس حاکم بود و برگزاری جلسات بین خانواده ای ممنوع بود. حالا بوریس جانسون در معرض این اتهام قرار دارد که شخصا قواعد کرونایی را نقض کرده است.

اما ساندی میرر گزارش می دهد که بسیاری از کارمندان در حین برگزاری این مسابقه آنلاین جلوی کامپیوترها تجمع کرده و مشروبات الکلی استفاده می کردند.

اخیرا هم در در پی انتشار ویدئویی در جشن کریسمس سال گذشته که کارکنان دولت جانسون را در مهمانی نشان می‌داد، انگلیسی‌ها خواستار استعفای نخست وزیر شدند.

سطح هشدار کرونایی در انگلیس افزایش یافت

با توجه به گسترش شدید سویه اومیکرون در انگلیس بریتانیا سطح هشدار کرونایی را در سراسر کشور افزایش داده است.

بر اساس اعلام نهاد مربوطه در انگلیس در حال حاضر ارزیابی خطر برای سلامت عمومی با افزایش به سطح چهار به رتبه دوم رسیده است.

حالا دولت انگلیس در حال گسترش اقدامات خود علیه اومیکرون است.

دوات انگلیس از افزایش قابل توجه موارد آلودگی به سویه اومیکرون در این کشور خبر داده است. “ساجد جاوید”، وزیر بهداشت انگلیس در این باره گفته است: این سویه با سرعت خارق العاده ای در حال گسترش است.

وی همچنین گفت: موارد آلودگی به این ویروس هر دو تا سه روز دو برابر می شود. در لندن حدود 40 درصد مبتلایان به اومیکرون آلوده شده اند. اما تا به حال هیچ مورد مرگ به دلیل آلودگی به اومیکرون در کشور گزارش نشده است و تنها 10 نفر در کلینیک ها بستری شده اند.

نخست وزیر انگلیس نیز اعلام کرد شیوع سویه اومیکرون در این کشور دستکم یک کشته به همراه داشته است.

تشدید قواعد کرونایی در انگلیس

دولت انگلیس با توجه به شیوع کرونا و بخصوص سویه اومیکرون اقدامات ضد کرونایی را گسترش می دهد. وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد که از روز سه شنبه قواعد تست گیری در این کشور تشدید شده و افراد کاملا واکسینه شده باید بعد از تماس با افراد مبتلا به کرونا هر روز و به مدت یک هفته تست سریع کرونا بدهند و افراد واکسینه نشده هم در این شرایط به مدت 10 روز در قرنطینه قرار گیرند. همچنین محدودیت سنی برای واکسن تقویتی در این کشور به 30 کاهش می یابد.

در انگلیس شاخص ابتلای هفتگی به ازای هر 100 هزار نفر به 516 افزایش پیدا کرده است. نرخ افراد کاملا واکسینه شده در این کشور حدود 69 درصد است. بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت انگلیس ویروس اومیکرون تا اواسط دسامبر می تواند به ویروس غالب در این کشور تبدیل شود.

کرونا تهدیدی بزرگ برای روند مبارزه با سرطان در اروپا

بر اساس گزارش جدید اتحادیه اروپا این اتحادیه به دلیل بحران کرونا در معرض خطر شکست های عظیم در مبارزه با سرطان قرار دارد. یک رسانه آلمانی با استناد به گزارش مشترک کمیسیون اروپایی و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD)) اعلام کرد که بر اساس برآوردها بیش از یک میلیون مورد سرطان در اروپا به دلیل اختلالات سیستم بهداشتی مرتبط با کرونا کشف نشده است.

بر اساس این گزارش بخصوص در دوران اوج همه گیری، دسترسی به روند تشخیص و درمان سرطان در اروپا به تعویق افتاده است. انتظار می رود که این تاخیرها تاثیر منفی بر پیش گیری و بقای بیماران مبتلا به سرطان داشته باشد.

116 مرگ روزانه کرونایی در آلمان

انستیتو رابرت کخ آلمان هم تعداد مبتلایان روزانه به کرونا را 21743 مورد اعلام کرده و نرخ مبتلایان هفتگی به ازای هر 100 هزار نفر در این کشور به 389.2 رسیده است. 116 نفر دیگر هم در عرض 24 ساعت در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

معاون رئیس بانک مرکزی اروپا کرونا گرفت

“لوئیس دی گیندوس”، معاون رئیس بانک مرکزی اروپا هم بعد از مثبت شدن تست کرونایش قرنطینه شد. وی بلافاصله بعد از دریافت تست مثبت کرونایش به قرنطینه رفت. وی بلافاصبه افرادی که اخیرا با وی در ارتباط نزدیک بوده اند را مطلع کرد. “وی گیندوس” دو بار علیه کرونا واکسینه شده و علائم خفیفی را نشان داده و در حال حاضر از خانه کار می کند.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان