نشانه‌های خاموش سرطان کبد

چاقی و اضافه وزن بیش از حد می تواند باعث رشد توده های چربی در کبد و سرطانی شدن آن شود. برخی از افراد به واسطه شغلی که دارند، بیش از سایرین در معرض مواد شیمیایی مانند آفت کش های حاوی وینیل کلرید و آرسنیک هستند. این مواد شیمیایی از محرک های اصلی بروز سرطان کبد هستند. برخی از سبک های زندگی مانند سیگار کشیدن پیاپی، ورزش نکردن، چاقی و اضافه وزن، استفاده از مشروبات الکلی نیز خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهند.

امروزه با ورود مواد شیمیایی در صنایع غذایی، احتمال ابتلا به سرطان کبد نیز افزایش یافته است زیرا برخی از این مواد شیمیایی مانند رنگ های خوراکی می توانند کبد را سرطانی نمایند. آفلاتوکسین ها، مواد سرطان زای ساخته شده توسط یک نوع کپک گیاهی نیز می تواند انسان ها را در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار دهد. آفلاتوکسین ها می توانند گندم، بادام زمینی، برنج، ذرت و سویا را آلوده کنند.

داروهای عضله ساز نیز از مقصرین بروز سرطان کبد هستند. بسیاری از افراد در باشگاه های بدنسازی، از داروهای هرمونی و شیمیایی برای عضله سازی استفاده می کنند که حاوی استروئید آنابولیک هستند و در صورت استفاده طولانی مدت، خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهند.

علاوه بر همه این موارد، برخی از بیماری های ارثی که باعث ایجاد اختلال در متابولیسم طبیعی بدن می شوند و همچنین بیماری هایی مانند دیابت که منجر به افزایش وزن و رشد توده های چربی در بدن می شوند، می توانند با بروز بیماری کبد چرب و به دنبال آن، سرطان کبد در ارتباط باشند.

علائم سرطان کبد چیست؟

سرطان کبد معمولاً علائم اولیه ندارد یا ممکن است علائم مبهمی مانند خستگی، تب، لرز و تعریق شبانه داشته باشد و بسیاری از افراد این علائم را به پای کمبود ویتامین ها و یا بیماری دیابت بگذارند و کمتر کسی با مشاهده این علائم به بررسی احتمال ابتلا به سرطان کبد می پردازد. اما این علائم اولیه با پیشرفت سرطان در بدن به اشکال زیر بروز می نمایند:

    درد، تورم یا حساسیت در قسمت بالا و سمت راست شکم

    کاهش وزن ناگهانی

    نفخ های پی در پی

    از دست دادن اشتها

    زرد شدن پوست

    زرد شدن قسمت سفید چشم ها

    خارش در تمام بدن

    پاهای متورم

    تب شدید

     تهوع و استفراغ

    سردرگمی ذهنی

    از دست دادن میل جنسی

    درد در سمت چپ شکم به دلیل بزرگ شدن طحال و ایجاد ضایعات پوستی شبیه به یک عنکبوت.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان