مهمترین سلاح در برابر سرطان سینه

دکتر آزاده جولایی با اشاره به اهمیت سلامت زنان از منظر سازمان جهانی بهداشتی اظهار کرد: سلامت تنها مختص به سلامت جسم نیست، بلکه سلامت جسم و روان دو بال مشترک و مکمل هم هستند.

وی با بیان این موضوع که زمانیکه صحبت از سلامت زنان می شود فقط جنبه هایی از بدن زنان که فقط مختص به جنس زنان است به ذهن می رسد، تاکید کرد: جسم زن فقط مربوط به قابلیت باروری و اعضای بدن زنان مثل رحم، تخمدان و پستان ها نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که تامین سلامت جسمی و روانی زنان تضمین کننده سلامت خانواده و کل جامعه است، برخی از مهمترین نکته های موثر در سلامت زنان خصوصا سرطان پستان را از منظر بهداشت جهانی تشریح کرد.

وی با بیان اینکه سرطان ها یکی از مهمترین علل به مخاطره انداختن سلامت زنان است توضیح داد: میانه سنی در دنیا تغییر کرده به شکلی که جهان در حال ورود به مرحله میانسالی است، بنابراین خطر ابتلا به سرطان ها بیش از پیش زنان را تهدید می کند.

دکتر جولای گفت: علیرغم این که سالیان سال سرطان ریه به دلیل عادت بد سیگار کشیدن در هر دو جنس رتبه اول را به خود اختصاص داده بود، در سال ۲۰۲۱ طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی سرطان پستان به چالشی بزرگ برای زنان مبدل شد.

وی تاکید کرد: درشرایطی که سرطان پستان در کشورهای توسعه یافته شیوع کمتری دارد و یا رقم رشد آن ثابت شده، در کشورهای درحال توسعه این سرطان رتبه اول شیوع را در زنان به خود اختصاص داده است.

دکتر جولایی افزود: طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۹۳ سرطان پستان با سه هزار مورد اختلاف در مقایسه با سرطان های معده و پوست، رتبه اول را به خود اختصاص داد.

وی روند سالخوردگی در کشور را یکی دیگر از علل افزایش آمار ابتلا به سرطان دانست و خاطرنشان کرد: میانه سنی ازدواج ۴۰ سال پبش در کشور ۱۹,۵ بود و در همین شرایط در کشورهای اروپایی میانه سنی بالای ۳۰ سال گزارش شده بود، اواخر دهه شصت نیز میانه سنی ایرانیان کاهش قابل توجهی داشت، در حال حاضر میانه سنی ایران و بسیاری از کشورهای همجوار در حال رشد است، بنابراین با ورود کشور به مرحله میانسالی بیماریهای مربوط به این دوره سنی مثل فشار خون و سرطان ها بیشتر دیده می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که رمز سلامت در آگاهی است خاطرنشان کرد: باید بدانید با یا بدون سابقه خانوادگی در هر سنی و یا در دوران بارداری و یا شیردهی هر زنی می تواند در معرض ابتلا به سرطان پستان باشد، بنابراین به هیچ عنوان سابقه خانوادگی، سن، حاملگی دلیلی بر ابتلا و یا عدم ابتلا به بیماری سرطان پستان نیست.

وی ارتقای سطح آگاهی را مهمترین سلاح برای تشخیص و درمان زودهنگام سرطان پستان دانست و تاکید کرد: باید به این نکته توجه کرد که سرطان پستان قابل درمان است به شرطی که به موقع شناسایی و درمان های لازم انجام شود.

دکتر جولایی یادآور شد: سرطان پستان شایع ترین سرطان در بین زنان است و قابلیت درمان مطلق به شرط تشخیص زود هنگام دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برنامه‌های پیشگیری و غربالگری سرطان پستان مثل استفاده از روش‌های پیشگیری، خودآزمایی، معاینه بالینی و ماموگرافی را از ابزارهای بسیار کارآمد در تشخیص‌ زودرس این سرطان دانست و گفت:عوامل مختلفی مثل آگاهی، سطح سواد، وضعیت اقتصادی و اجتماعی بر انجام غربالگری پستان موثرند.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان