۵ نشانه اولیه سرطان تخمدان

در واقع برخی از علائم اولیه بیماری وجود دارد که درتشخیص آن مهم است .چرا اینقدر مهم است ؟ واقعیت تأسف بار این است که بیش از ۷۰ درصد از زنان مبتلا به سرطان تخمدان زمانی تشخیص داده می شوند که سرطان پیشرفته تر است و وضعیت بدتری دارد .

میزان بقای پنج ساله (درصد زنانی که پس از تشخیص پنج سال یا بیشتر زنده می مانند) در مراحل اولیه سرطان تخمدان حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد است .

در حالی که میزان بقای پنج ساله سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته از حدود ۲۸ تا ۴۰ درصد متغیر است .

آمینه احمد ، پزشک متخصص سرطان زنان می گوید: “زنان تمایل دارند علائم اولیه سرطان تخمدان را نادیده بگیرند یا فکر می کنند علائم آنها صرفاً مربوط به افزایش سن ، افزایش وزن یا سایر مشکلات کمتر جدی است .” “این همان چیزی است که تشخیص سرطان تخمدان را در مراحل اولیه بسیار دشوار می کند ، در حالی که قابل درمان است .”

جدی گرفتن علائم سرطان تخمدان نیز مهم است زیرا در حال حاضر هیچ روش غربالگری سرطان تخمدان برای زنانی که علائم ندارند و سابقه خانوادگی یا جهش های ژنتیکی BRCA ندارند (که آنها را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان قرار می دهد) وجود ندارد . 

این علائم رایج سرطان تخمدان را نادیده نگیرید :

 در حالی که علائم سرطان تخمدان می تواند مبهم باشد ، توجه به طول مدت علائم بسیار مهم است . داستان بسیاری از زنان مبتلا به سرطان تخمدان این است که آنها ماهها قبل از تشخیص ، علائم داشته اند .

در صورت پایداری علائم ، با پزشک خود مشورت کنید – علائم  نمی آیند و نمی روند ، طی یک تا سه هفته از بین نمی روند و داروهای بدون نسخه کمکی نمی کند . با تشخیص این علائم اولیه ، زنان ممکن است شانس مبارزه با آن را داشته باشند – و قبل از پیشرفت ، بیماری را درمان کنند :

۱. نفخ

تقریباً هر خانمی دچار نفخ و احساس ناراحتی از پری در شکم  شده است . در حالی که احساس نفخ ، به ویژه در چرخه ماهانه طبیعی است ، نفخ مداوم که هر روز تا سه هفته طول می کشد طبیعی نیست .

احساس نفخ مداوم و پر بودن یکی از شایع ترین علائم اولیه سرطان تخمدان است. و نفخ همراه با اتساع شکم (تورم قابل مشاهده در معده) می تواند نشانه ای از مشکل باشد.

۲. یبوست

مسائل مربوط به  دستگاه گوارش را می توان با همه چیز از استرس و اضطراب گرفته تا سندرم روده تحریک پذیر و سرطان تخمدان مرتبط دانست . وقتی صحبت از سرطان تخمدان می شود ، یک علامت شایع  ان یبوست است .

به هرگونه تغییر در عادات روده خود توجه کنید . به طور خاص ، یبوست جدید که با هیچ مداخله ای برطرف نمی شود می تواند نشانه ای مهم باشد .

۳. درد طولانی مدت

فشار مداوم در شکم و لگن و/یا درد در ناحیه کمر که به مدت یک تا سه هفته طول می کشد می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل باشد . در حالی که این علامت مبهم سرطان تخمدان ، می تواند با هر شرایطی همراه باشد ، مهم است که توجه داشته باشید که اگر درد برای شما جدید است ، علائم نمی آید و نمی رود و نمی توان به راحتی به عوامل دیگر نسبت داد ممکن است به تخمدان ربط داشته باشد .

اگر با کاهش استرس ، درد شما بهبود می یابد ، علائم شما احتمالاً مربوط به استرس است . اگر در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کردید و درد شما بهبود  یافت ، احتمالاً مشکلی مربوط به دستگاه گوارش است .

دل درد

متأسفانه تشخیص علائم سرطان تخمدان و مشکلات مربوط به دستگاه گوارش یا استرس بسیار دشوار است . به همین دلیل است که بسیاری از زنان قبل از تشخیص نهایی به تعدادی متخصص مراجعه می کنند .

اگر این علائم را دارید ، اگر برطرف نمی شوند و اگر به تنهایی سعی کرده اید ان ها  را تسکین دهید ، در مورد آزمایشات زیر با پزشک خود مشورت کنید :

۱. معاینه لگن

ارزیابی لگن ، که شامل معاینه فیزیکی و احتمالاً آزمایشات خاص است (به عنوان مثال ، آندوسکوپی و کولونوسکوپی)

۲. آزمایشات خون

۳. سی تی اسکن ، MRI یا سونوگرافی

زنان تمایل دارند علائم اولیه سرطان تخمدان را نادیده بگیرند یا فکر می کنند علائم آنها صرفاً مربوط به افزایش سن ، افزایش وزن یا سایر مشکلات کمتر جدی است . این همان چیزی است که تشخیص تخمدان را در زمانی که بسیار قابل درمان است بسیار مشکل می کند .

۴. تغییر در عملکرد مثانه

به طور معمول ، هنگامی که زنان با مشکلات ادراری مانند درد هنگام ادرار کردن مواجه می شوند ، اغلب تصور می کنند که این عفونت ادراری است . که البته اغلب ، اینطور است .

اما مسائل مربوط به مثانه همچنین می تواند نشان دهنده یک مشکل زنان یا باروری ، مانند سرطان تخمدان باشد .

علائم خاص ادراری مرتبط با سرطان تخمدان شامل موارد زیر است :

احساس فشار یا درد در مثانه

تکرر ادرار

نیاز ناگهانی و فوری به ادرار کردن

سرطان تخمدان

اگر این علائم ادراری برای شما جدید است و بیش از چند روز طول می کشد ، این یک مشکل است . با OB/GYN یا پزشک مراقبت های اولیه خود صحبت کنید و به آنها اطلاع دهید که در مورد مشکلات مثانه و مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی خود نگران هستید .

۵. مشکل در غذا خوردن

از دست دادن اشتها یکی از علائم شایع سرطان تخمدان است .

علاوه بر از دست دادن اشتها ، علائم اولیه سرطان تخمدان شامل احساس سیری سریع و مشکل در به پایان رساندن حتی وعده های غذایی کوچک است . اگر این یک علامت جدید برای شما است ، با پزشک خود تماس بگیرید .

کمک آنلاین به رومیکا

تومان