نقش پررنگ چاقی و دیابت در ابتلای زنان یائسه به سرطان پستان

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که چاقی و دیابت، از عوامل خطرناکی هستند که در بروز سرطان پستان در زنان یائسه نقش دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از کالیفرنیا نیوز تایمز، چاقی، مقاومت نسبت به انسولین و ابتلا به دیابت نوع دو، از عوامل خطر سرطان پستان در زنان یائسه هستند. عوارض متابولیک و التهابی چاقی، در ایجاد سرطان نقش دارند. با وجود این، مسیرهای سلولی و مولکولی که واسطه بروز، پیشروی و متاستاز سرطان پستان در بیماران مبتلا به عوارض متابولیکی هستند، هنوز به طور کامل شناخته نشده‌اند.

پژوهشگران “دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون”(BUSM)، برای نخستین بار دریافتند که وزیکول‌های کوچک موسوم به “اگزوزوم‌”(Exosome) که توسط بسیاری از انواع سلول ترشح می‌شوند و در خون یا بافت‌ها و مایعات مجاور رها می‌شوند، در پیشروی سرطان پستان و مقاومت در برابر درمان نقش دارند.

“جرالد دنیس”(Gerald Denis)، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و از پژوهشگران این پروژه گفت: ما یک تفاوت بیولوژیکی بالقوه را شناسایی کرده‌ایم که ممکن است این افزایش خطر را توضیح دهد و به تصمیم‌گیری بالینی کمک کند. همچنین، این تفاوت بیولوژیکی جدید ممکن است داروها یا درمان‌های جدیدی را برای کاهش دادن خطر متاستاز در بیماران مبتلا به سرطان که از چاقی و دیابت نیز رنج می‌برند، پیشنهاد کند.

بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی در حال حاضر به دیابت یا پیش‌دیابت مبتلا هستند که ۹۰ درصد از این موارد به دلیل چاقی است. اگر این بزرگسالان به سرطان ناشی از چاقی مبتلا شوند، احتمال متاستاز سرطان و مقاومت آن نسبت به درمان‌های هدفمند یا درمان‌های هورمونی، افزایش می‌یابد.

پژوهشگران برای شناسایی عواملی که به پیشروی سرطان پستان و متاستاز آن منجر می‌شوند، اگزوزوم‌ها را جدا و مشخص کردند. آنها دریافتند که اگزوزوم‌های به دست آمده از سلول‌های چربی مقاوم به انسولین یا بافت چربی بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع دو، نسبت به اگزوزوم‌های سلول‌های چربی حساس به انسولین یا غیردیابتی، تغییرات بسیار خطرناک‌تری را در سلول‌های سرطان پستان انسان ایجاد می‌کنند.

نقش پررنگ چاقی و دیابت در ابتلای زنان یائسه به سرطان پستان

به گفته دنیس، انکولوژیست‌هایی که خطر پیشروی سرطان پستان، مقاومت در برابر درمان یا بازگشت بیماری را ارزیابی می‌کنند، معمولا تشخیص‌های متابولیک را در نظر نمی‌گیرند.

وی افزود: شناسایی آزمایش‌های خون که به پزشکان در برنامه‌ریزی درمان یا تغییر دادن برنامه‌های درمانی کمک می‌کنند، همواره دشوار بوده است زیرا آزمایش‌های بالینی هنوز برای تعریف کردن مهم‌ترین نشانگرهای زیستی انجام نشده‌اند. آزمایش‌های تشخیصی و پیش‌آگاهی کم‌هزینه‌ای که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و تنها به مقدار کمی خون نیاز دارند، به متخصصان سرطان کمک می‌کنند تا درمان این بیماران را بهبود ببخشند.

دنیس معتقد است که این کشف برای سرطان‌های مرتبط با چاقی از جمله سرطان پستان، تخمدان و رحم در زنان یائسه، سرطان پروستات در مردان و سرطان‌های روده بزرگ، کیسه صفرا، کلیه و پانکراس هم در مردان و هم در زنان، پیامدهایی دارد.

این پژوهش، در مجله “Science Signaling” به چاپ رسید.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان