حمایت محک از کودکان مبتلا به سرطان در سراسر کشور

تمامی‌کودکان مبتلا به سرطان در سراسر ایران که در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی اطفال درمان می‌شوند، تحت حمایت محک قرار دارند و هزینه‌های مربوط به خدمات درمانی و حمایتی آنها توسط کارشناسان مددکاری در این مؤسسه پیگیری و مطابق درصد حمایتی پرداخت می‌شود.

بهناز آسنگری مدیر واحد خدمات حمایتی محک گفت: این موضوع ریشه در دغدغه دیرباز محک برای یکپارچه سازی خدمات و توزیع عادلانه آن به همه کودکان مبتلا به سرطان در سراسر کشور دارد و در برنامه راهبردی محک نیز قرار گرفته که همچنان برای توسعه آن تلاش می‌شود.»

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درخصوص خدمات ارائه شده توسط این واحد، افزود: بخش مددکاری در زیر مجموعه واحد خدمات حمایتی، پیگیری امور درمانی و رفاهی کودکان مبتلا به سرطان در تمام کشور را بر عهده دارد. تشکیل پرونده، پرداخت هزینه‌های دارو و درمان، پرداخت هزینه‌های غیر درمانی، مشاوره‌های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تسهیل سازگاری کودک و خانواده با شرایط جدید از زمان تشخیص و در طی روند درمان، ایجاد شناخت نسبت به بیماری و فرآیند درمان، افزایش امید، توانبخشی، بهبود و ارتقا توانایی کارکردهای خانواده، آگاه سازی کودک و خانواده در راستای کنترل بحران، پیگیری اموری مانند تحصیل، رفت و آمد به مراکز درمانی در صورت نیاز، بیمه درمانی، هزینه انواع پروتز، کمک هزینه تغذیه و پیگیری امور سکونت در صورت نیاز به حضور در تهران برای درمان، توانمندسازی کودکان جهت افزایش کیفیت زندگی، مهارت آموزی و بازگشت به زندگی عادی در جامعه، تسهیل گری در ارتباط بین بیمار و کادر درمان و…، به کودک و خانواده او کمک می‌کند تا با دغدغه کمتری روزهای سخت درمان را پشت سر بگذارند.

در بخش روانشناسی نیز ارائه خدمات روانشناسی، روانسنجی، مشاوره، ارجاع به روانپزشک و خدمات سوگ درمانی بخش مهم دیگری از خدمات است. این خدمات به صورت حضوری، غیرحضوری و آنلاین به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنها ارائه می‌شود.

آسنگری در خصوص بازپرداخت هزینه‌های جانبی درمان سرطان توسط محک، گفت: برخی هزینه‌ها مانند هزینه رفت و آمد به مراکز درمانی، هزینه‌های تحصیلی، اهدای مواد غذایی، کلاه گیس، پوشاک زمستانی و … ارتباط مستقیم با درمان بیماری سرطان ندارد اما می‌تواند چالش‌هایی برای خانواده ایجاد کند. بنابراین با توجه به اساسنامه محک، هزینه‌های مرتبط با آن نیز توسط این مؤسسه به خانواده‌ها پرداخت می‌شود.

وی افزود: محک در طی ۳۰ سال گذشته بیش از ۳۹ هزار کودک مبتلا به سرطان از جای جای نقاط کشور را، تحت حمایت قرار داده است و تلاش کرده چتری به وسعت همه ایران برای کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان باشد. این روزها بیش از ۲۰ هزار نفر از فرزندان محک در کشور، در مرحله درمان قرار دارند. محک خود را موظف می‌داند تا با حمایت همه جانبه آنها پیمودن مسیر سخت مبارزه با سرطان را برایشان آسان‌تر کند. امیدواریم با تلاش تمامی اعضای این خانواده به زودی شاهد بهبودی روزافزون کودکان مبتلا به سرطان کشورمان باشیم.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان