مرگبارترین سرطان در مردان را بشناسید

تحقیقات نشان می‌دهد که سرطان پروستات، دومین سرطان شایع مردان در جهان است.

سرطان پروستات یکی از سرطان‌های بسیار رایج در میان مردان است به طوری که در هر ۴۵ دقیقه یک نفر به دلیل ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهد. با این حال، متاسفانه اطلاع رسانی درباره این موضوع به دلیل آنچه رعایت مسائل اخلاقی خوانده می‌شود بسیار محدود است.

تحقیقات انجام شده در انگلیس نشان می‌دهد بیش از نیمی از مردان اصلا نمی‌دانند که پروستات در کدام قسمت بدن قرار دارد و نسبت به علائم آن بی اطلاع هستند. در این مطالعات مشخص شد که در یک سوم موارد (۳۴ درصد) همسران این مردان به وجود علائم سرطان پروستات پی برده و این نکته را به شوهران خود گوشزد کرده اند.

محققان پی بردند نزدیک به نیمی از پرسش شوندگان (۴۹ درصد) پس از مشاهده علائم بیماری نسبت به آن بی توجهی کرده اند. این درحالی است که ۸۶ درصد آن‌ها می‌دانستند در صورتی که این سرطان به موقع تشخیص داده شود، قابلیت درمان دارد.

ساده‌ترین راهکار برای درمان موثر سرطان پروستات، شناسایی به موقع بیماری است. بدین منظور افراد باید به نخستین علائم بیماری آگاهی داشته و پس از مشاهده آن‌ها سریعا به پزشک مراجعه کنند.

رایج‌ترین علائم بزرگ شدن پروستات و احتمال بروز سرطان به شرح زیر است:

۱- نیاز مکرر به تخلیه ادرار و اغلب در طول شب
۲- سختی در آغاز ادرار کردن (ادرار کردن همراه با زور)
۳- احتباس ادرار و یا طولانی شدن روند دفع آن
۴- جریان ضعیف ادرار
۵- احساس عدم خالی شدن کامل مثانه پس از مراجعه به توالت
۶- وجود خون در ادرار و یا خون در اسپرم

غده سرطانی

توصیه می‌شود پس از مشاهده علائم بالا به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک عمومی می‌تواند پس از مشاهده علائم بالینی، فرد را به متخصص ارجاع دهد. به روش‌های مختلف می‌توان به مشکلات پروستات پی برد. معاینه مقعدی و نمونه برداری از جمله مهمترین روش‌ها برای شناسایی بیماری این اندام است.

گرچه احتمال بروز سرطان پروستات در تمام سنین وجود دارد اما با افزایش سن، خطر بروز آن افزایش می‌یابد. از این رو، افراد کهنسال باید معاینه سالانه‌ای برای این بیماری داشته باشند. همچنین آموزش عمومی به جامعه برای آشنایی با علائم بیماری ضروری است.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان