تشخیص به موقع سرطان سینه چه اهمیتی دارد؟

حمیدرضا دهقان منشادی، عضو هیات مدیره آنکولوژی زنان درباره سرطان سینه در زنان اظهار کرد: بعد از سرطان ریه در هر دو جنس زن و مرد، سرطان سینه دومین سرطان شایع در زنان محسوب می‌شود.

او افزود: از هر ۱۰ زن احتمالاً یک نفر، گرفتار این عارضه می‌شود این در حالی است که افزایش آگاهی زنان در مورد این بیماری در پیشگیری و درمان به موقع آن بسیار حائز اهمیت است.

این متخصص رادیوآنکولوژی با اشاره به اینکه زنان باید از ۲۰ سالگی در صورت مشاهده توده مشکوک و غیرعادی بلافاصله به پزشک مراجعه کنند، گفت: همه زنان بعد از ۴۰ سالگی باید حداقل یک بار در سال ماموگرافی پایه انجام دهند و این موضوع هر سه سال یک بار تکرار شود و اگر موارد مشکوک وجود داشت همزمان سونوگرافی و ماموگرافی با یکدیگر مورد توجه قرار گیرد.

دهقان منشادی با تاکید بر اینکه افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان سینه دارند باید نسبت به این بیماری در خود بیشتر حساس باشند و غربالگری‌ها را به موقع انجام دهند، گفت: با روش‌های نوین درمانی، ۹۰ درصد بیمارانی که بیماری سرطان سینه آن‌ها در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان آن‌ها با موفقیت انجام می‌گیرد و احتمال عود یا بازگشت بیماری بسیار پایین است.

او گفت: زنانی که نتیجه غربالگری و آزمایشات مربوط به سرطان سینه در آن‌ها مثبت بود، توسط گروه تشخیصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که آیا نیاز به شیمی درمانی و یا در مرحله نخست نیاز به جراحی دارند یا خیر و در صورت نیاز از چه زمانی باید پرتو درمانی برای بیمار انجام گیرد. ۸۵ درصد بیماران نیاز به دارو‌های هورمونی تا سال‌های پس از درمان بیماری خود دارند و باید به صورت کامل  سلامت جسمی بیمار مورد ارزیابی دوره‌ای قرار گیرد.

 مصرف خودسرانه مکمل در شیمی‌درمانی ممنوع

عضو هیات مدیره آنکولوژی زنان با اشاره به اینکه هیچ سرطانی نیست که بتوانیم بعد از درمان از روشی استفاده کنیم که بیماری اصلا عود نکند، گفت: البته با پیگیری به موقع بیماری و رصد وضعیت جسمانی بیمار می‌توان از عود بیماری جلوگیری کرد و سرطان را کاملاً به کنترل درآورد، ولی این نکته حائز اهمیت است که باید حتماً وضعیت بیمار مورد ارزیابی توسط پزشک قرار گیرد و آزمایشات، ماموگرافی و سایر موارد به صورت مرتب تکرار شود همچنین وضعیت استخوانی بیمار مورد ارزیابی قرار گیرد.

او به مسئله تغذیه در شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان سینه اشاره کرد و گفت: ضعف و بیحالی از عوارض ناشی از شیمی درمانی است بنابراین تغذیه بیماران در دوره شیمی درمانی بسیار مهم بوده و افراد باید پروتئین مورد نیاز و ویتامین‌های لازم را دریافت کنند. البته توصیه می‌شود که به شدت از مصرف خودسرانه ویتامین در بیماران مبتلا به سرطان به ویژه کسانی که تحت شیمی درمانی هستند، جلوگیری شود و حتما این موضوع با مشورت پزشک صورت گیرد.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان