این نشانه های ساده علائم سرطان پانکراس است

پانکراس یا لوزالمعده یکی از اندام‌های حیاتی بدن است که هم به صورت یک غده درون ریز مسئول تولید هورمون انسولین بوده و هم به صورت یک غده بروز ریز مسئول تولید آنزیم‌های گوارشی است. با این حال، این اندام نیز مانند سایر اندام‌ها ممکن است دچار بیماری شود. یکی از این بیماری‌ها سرطان پانکراس است.

سرطان پانکراس زمانی بروز می‌کند که سلول‌های سرطانی به طور غیرطبیعی اقدام به تکثیر در لوزالمعده می‌کنند. تنها در سال ۲۰۱۸ بیش از ۴۵۰ هزار نفر در جهان به این سرطان مبتلا شده و از این میان ۴۳۲ هزار نفر جان خود را از دست دادند. سرطان پانکراس یازدهمین سرطان رایج در جهان است که ۴.۵ درصد مرگ و میر ناشی از تمامی انواع سرطان را به خود اختصاص می‌دهد.

متاسفانه تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس بسیار دشوار است، زیرا این نوع سرطان به ندرت علائمی از خود نشان می‌دهد. با این حال، متخصصان می‌گویند یک علامت شایع و زودهنگام که می‌تواند نشان دهنده ابتلا به سرطان پانکراس باشد تغییر در درجه حرارت بدن است.

با رشد تومور در پانکراس در مراحل ابتدایی علائمی از بیماری بروز نمی‌کند، اما همزمان با پیشرفت بیماری تب بالا و یا تب و لرز می‌تواند یکی از نشانه‌های این سرطان باشد. براساس اعلام سرویس بهداشت همگانی انگلیس تب ناشی از این سرطان به درجه حرارت بالاتر از ۳۷.۵ درجه اطلاق می‌شود.

در حقیقت تب یک پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عوامل عفونی و بیماری زا مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا است. تب به طور معمول بدون نیاز به مراجعه به پزشک بهبود می‌یابد، اما در برخی موارد مانند ابتلا به سرطان لوزالمعده می‌تواند نشانه یک مشکل جدی باشد.

تحقیقات مرکز سلامت ملی آمریکا نشان داده است تب یکی از نشانه‌های رایج ابتلا به سرطان پانکراس است. اگر دچار تب شده و این موضوع با گذشت زمان ادامه یافت مراجعه به پزشک عمومی ضروری است. هیپوتالاموس در مغز مسئول تنظیم درجه حرارت بدن است و به طور معمول حرارت را در ۳۷ درجه سانتیگراد حفظ می‌کند. سرطان پانکراس در این موضوع ایجاد اختلال کرده و درجه حرارت بدن را بالا می‌برد.

سرطان پانکراس

از دیگر علائم ابتلا به سرطان پانکراس می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- درد شکم که می‌تواند به پشت منتقل شود.
۲- از دست دادن اشتها و یا کاهش وزن بی دلیل
۳- زرد شدن پوست و سفید شدن چشم
۴- روشن شدن رنگ مدفوع
۵- تیره شدن رنگ ادرار
۶- خارش پوست
۷- ابتلا به دیابت و یا در صورت ابتلا به دیابت در گذشته، کنترل سخت قند خون
۸- لخته شدن خون
۹- بی حالی و ضعف

کمک آنلاین به رومیکا

تومان