روش های طبخ غذا برای جلوگیری از بروز سرطان

گوجه فرنگی سرشار از ترکیبات ضد سرطان از قبیل لیکوپن است. اگرچه مصرف گوجه فرنگی تازه بسیار مفید است اما طبخ ملایم به مدت چند دقیقه به آزادسازی لیکوپن آن کمک می کند. در صورتی که مقدار کمی روغن زیتون به گوجه فرنگی در حال پخت اضافه کنید، به جذب لیکوپن در بدن کمک می کند، چرا که لیکوپن ترکیب محلول در چربی است.

سیر دارای ترکیب مفیدی به نام آلیسین است. زمانی که سیر را خرد می‌کنید، اگر حدود10 تا 15 دقیقه قبل از پختن آن صبر کنید، آلیسین در نتیجه برخی واکنش‌های آنزیمی تشکیل می‌شود و اثرات سلامتی بخش سیر افزایش می‌یابد. در صورتی که سیر بلافاصله پس از خرد شدن پخته شود، با غیر فعال شدن آنزیم‌های مفید، احتمال تشکیل آلیسین کاهش می‌یابد. آلیسین دارای اثرات ضد توموری و تقویت سیستم ایمنی است.

سیب زمینی یکی از سبزیجات پرطرفدار است که به خصوص به صورت سرخ شده مصرف می‌شود. شاید تاکنون درباره خطرات سرطان‌زایی آکریل آمید مطالبی شنیده‌اید. این ترکیب از ابتدا در سیب زمینی وجود ندارد بلکه پیش‌سازهای آن (قندها و برخی اسیدهای آمینه نظیر آسپاراژین) در دماهای بالای پخت با یکدیگر ترکیب و آکریل آمید را تشکیل می‌دهند. برای کاهش تولید این ماده خطرناک می‌توان سیب زمینی را قبل از سرخ کردن خرد کرده و 15 دقیقه در آب نگهداری کنید تا قندها و اسیدهای آمینه محلول آن خارج شوند.

از پخت طولانی و بیشتر از حد نان اجتناب و زمانی که رنگ آن قهوه‌ای روشن شد، پخت آن را متوقف کنید. تست نان در دمای بالا با تشکیل نقاط سوخته و افزایش آکریل آمید همراه است.

یشتر ترکیبات مفید و ضد سرطان میوه‌ها و سبزیجات در پوست‌های آنها قرار دارد. بنابراین بهتر است آنها را همراه با پوست مصرف کنید. البته در صورتی که مطمئن هستید سموم و آفت‌کش‌ها طی مراحل تولید میوه استفاده نشده‌ است.

سرخ کردن بدترین روش پخت مواد غذایی است،چرا که هم حجم زیادی از روغن استفاده می‌شود و هم در دماهای بالا احتمال تشکیل ترکیبات خطرناک نظیر آکریل آمید افزایش می‌یابد.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان