نشانه‌هایی که هشداردهنده سرطان سینه است

سرطان سینه سرطانی است که در سلول‌های بافت سینه ایجاد می‌شود. این بیماری شایع‌ترین سرطان تهاجمی در زنان است. در میان زنان دومین علت مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پس از سرطان ریه است. سرطان سینه می‌تواند هم در مردان و هم در زنان ایجاد شود. اما به‌طورکلی در زنان شیوع بیشتری دارد. جالب است بدانید۱% از مبتلایان به سرطان سینه را مردان تشکیل می‌دهند. از نظر آماری انتظار می‌رود ۱۲.۵% از زنان ۸۵ ساله در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا شده باشند. ⅔ زنان مبتلا، سن بالای ۵۰ سال دارند و غالب افراد باقی مانده ۳۹ تا ۴۹ ساله هستند. ۹۰% زنان مبتلا به سرطان سینه، حداقل ۵ سال پس از تشخیص شانس زندگی دارند. 

علایم و نشانه‌های سرطان سینه چیست؟

توده‌ی سینه‌ای تنها علامت سرطان سینه نیست و همچنین غالب توده‌های سینه‌ای بدخیم نیستند. توده یا ضخامتی که در نزدیکی پستان یا زیر دست که در دوره‌ی قاعدگی ظاهر می‌شود، می‌تواند از علائم سرطان سینه باشد، حتی توده‌ای که به کوچکی یک نخود لمس شود.

هرگونه تغییر در سایز، رنگ یا شکل پستان، ممکن است از نشانه‌های سرطان سینه باشد. چنانچه ترشح خون یا مایع شفافی از نوک پستان مشاهده کردید، یا تغییری در هنگام لمس یا در ظاهر پوست پستان و نوک آن حس کردید، از علائم سرطان سینه است و حتما به دکتر سرطان زنان و آنکولوژی مراجعه کنید.

وجود ناحیه ای مرمری شکل زیر پوست نیز می‌تواند از علائم ظاهری سرطان سینه باشد. سرطان سینه علائمی مانند بی‌خوابی، ضعف و خستگی، مشکلات گوارشی، کاهش اشتها و وزن، نفس کم آوردن هم به همراه دارد که احتمال دارد این نشانه‌ها بروزپیدا کنند.

علائم و نشانه‌های عمومی سرطان سینه معمولاً شامل موارد زیر است

    ایجاد توده یا بافت ضخیم سینه که با بافت قسمت‌های دیگر سینه متفاوت است.
    تغییر در اندازه، شکل یا ظاهر سینه
    تغییراتی در پوست بالای سینه
    پوسته‌پوسته شدن یا لایه‌برداری ناحیه رنگ‌دانه‌ای پوست اطراف نوک سینه (آرئول) یا پوست سینه
    قرمزی یا گود شدن پوست سینه (پوست پرتقالی شدن سطح سینه)
    درد در زیربغل یا سینه که با چرخه عادت ماهانه تغییر نمی‌کند.
    ترشح از نوک سینه که احتمال دارد، حاوی خون باشد.
    نوک پستان فرورفته یا وارونه

بسیاری از توده‌ها در سینه سرطانی نبوده و از نوع خوش‌خیم هستند. اما باید خانم‌ها در صورت مشاهده هرگونه توده‌ای سریعاً به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.

کمک آنلاین به رومیکا

تومان